Alergologia w sieci

Alergologia w sieci

Z myślą o rosnącej liczbie osób cierpiących na choroby alergiczne i związanej z tym potrzebie poszerzania wiedzy z zakresu alergologii zarówno przez środowiska medyczne jaki i pacjentów Polskie Towarzystwo Alergologiczne uruchomiło nowy portal internetowy. 

Portal www.pta.med.pl to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to największy serwis alergologiczny w Polsce. Jest on obszerną bazą informacji zarówno dla środowisk medycznych jak i pacjentów.

Alergologia jest młodą dziedziną medycyny i mało znaną, ale wyjątkową z kilku względów. Po pierwsze, prawie wszystkie specjalności medyczne wywodzą się tak naprawdę z podziału anatomicznego na narządy dermatologia-skóra, kardiologia – serce, pulmonologia-płuca, nefrologia-nerki itd., dlatego  że  przez tysiące lat medycyna skupiała się na leczeniu dolegliwości, a nie przyczyn choroby. Dopiero od niedawna zrozumieliśmy, że przede wszystkim musimy leczyć przyczynę choroby, to, co łączy choroby alergiczne to podobne przyczyny i taki sam mechanizm, ale objawy mogą dotyczyć różnych narządów, skóry, nosa, oskrzeli, płuc, oczu czy przewodu pokarmowego. Kolejna wyjątkowa cecha chorób alergicznych to ich powszechność. Obecnie na choroby alergiczne w Polsce cierpi 15 milionów osób, a ich liczba, co roku powiększa się o kolejny milion. Żadna inna grupa chorób nie jest tak powszechnaNiezmiernie się cieszę z uruchomienia tego portalu, ale to dopiero pierwszy krok. Naszym celem jest zapewnienie zarówno lekarzom jak i pacjentom cierpiących na choroby alergiczne dostępu do kompleksowej wiedzy w zakresie alergologii– mówi Prof. Piotr Kuna, Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Wdrożenie tak rozbudowanego portalu wymagało stworzenia odpowiedniej nawigacji, umożliwiającej szybkie i wygodne odnalezienie interesujących treści. W efekcie, dokumenty podzielone zostały na cztery główne kategorie – „O Nas”, „Dla Alergików“, „Kariera” oraz „Strefa Członkowska. Taki podział pozwolił na prezentację dużej ilości informacji z zachowaniem odpowiedniej przejrzystości stron i dostosowaniem zawartości do zainteresowań poszczególnych odbiorców.

Obecnie w Polsce jest 1000 specjalistów z alergologii, nie są oni w stanie pomóc wszystkim potrzebującym chorym. Stąd zależy nam nie tylko na jak najwyższym poziomie wykształcenia specjalistów z alergologii, ale też na masowym szkoleniu lekarzy innych specjalności w tym szczególnie lekarzy rodzinnych, pediatrów i internistów, to oni lecząc codziennie tysiące chorych powinni pamiętać, że tam gdzie typowe leczenie nie przynosi szybkiej poprawy trzeba zawsze pomyśleć o alergii lub nadwrażliwości. Najważniejszy dla nas jest jednak chory. Dlatego masowe uczenie, czym jest alergia, czym jest nadwrażliwość, kiedy podejrzewać chorobę alergiczną, co może uczulać itd. Powinno dotyczyć nie tylko lekarzy, pielęgniarek, ale każdego z nas – dodaje Prof. Piotr Kuna

Również wkrótce zostanie uruchomiony nowy „podportal”  www.szkoleniapta.pl, który będzie informował o wszystkich Konferencjach i Kongresach organizowanych przez PTA, które mają na celu edukację środowisk medycznych, przedstawianie najnowszej wiedzy i osiągnięć w zakresie alergologii.