Zaproszenie na konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Astmy

Zaproszenie na konferencję prasową z okazji Światowego Dnia Astmy

Polskie Towarzystwo Alergologiczne oraz Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia zapraszają na Konferencję Prasową – „Czy to już koniec dramatu chorych na ciężką astmę oskrzelową?” organizowaną z okazji Światowego Dnia Astmy. Konferencja odbywa się w ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy POLASTMA.

Spotkanie odbędzie się w dniu 5 maja br. (wtorek) o godz. 11.00, w Centrum Prasowym Foksal – Dom Dziennikarza, I piętro, sala A, ul. Foksal 3/5.

Chcemy porozmawiać o tym jak pomóc pacjentom chorującym na astmę, szczególnie na ciężką astmę oskrzelową, jak ich skuteczniej leczyć i jak dać im szansę na normalne życie. W Polsce wg ostatnich badań epidemiologicznych ECAP, choroba ta dotyka aż 4 mln rodaków. Astma stanowi poważny problem zdrowotny społeczny i ekonomiczny. Nieleczona, lub leczona niewystarczająco dramatycznie pogarsza jakość życia chorych, jest przyczyną częstych hospitalizacji i inwalidztwa. Szczególnie trudna jest sytuacja chorych na ciężką astmę oskrzelową. Większość z nich to osoby niepełnosprawne, ale to można prawie natychmiast zmienić i przywrócić ich do normalnego życia.
Na astmę ciężką cierpi w Polsce około 1500 osób tak, więc jest to duży problem dla Służby Zdrowia. Jest to jednak największe zmartwienie dla chorych, którzy zmuszeni są finansować ogromne koszta leków, które nie znajdują się na liście refundacyjnej NFZ. W Światowym Dniu Chorych na Astmę chcemy dać nadzieję szczególnie ciężko chorym ludziom i pokazać dziennikarzom, politykom i lekarzom jak to zrobić.

Plan Konferencji przewiduje wystąpienia wybitnych specjalistów alergologii:

– Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski – Konsultant Krajowy z dziedziny Alergologii, członek Komitetu Wykonawczego Programu POLASTMA

– Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna – Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Programu POLASTMA

Ponadto w trakcie Konferencji w dyskusjach będą brali udział chorzy cierpiący na astmę – Jolanta Wolniak z Organizacji Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką „Odzyskać Oddech” oraz gen. Gromosław Czempiński. Swój udział zadeklarował również O. Arkadiusz Nowak – Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Konferencję poprowadzi Jadwiga Kamińska z Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia.

Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w Konferencji. Jeśli ktoś nie będzie mógł w niej uczestniczyć osobiście, to będzie miał możliwość wysłuchać jej on-line pod adresem www.prasowe.com. Pod tym adresem znajdą się również w późniejszym terminie materiały audio i video z konferencji.

Światowy Dzień Astmy ma już wieloletnią tradycję i jest obchodzony nawet w tak egzotycznych krajach jak Nepal, Ruanda czy Kirgistan. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społecznej na problem chorych na astmę i popularyzację zagadnień związanych z profilaktyką tej choroby. Szczegóły na temat światowych obchodów Dnia Astmy można znaleźć na stronie – www.ginasthma.com/WADindex.asp

Z założeniami Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy POLASTMA można się zapoznać pod adresem – www.mojaastma.org.pl