Warsztaty z rodzicami i dla rodziców

Warsztaty z rodzicami i dla rodziców

14 września w warszawskim Centrum Konferencyjnym „Zielna” odbyły się Warsztaty dla rodziców dzieci chorych na astmę. Warsztaty zostały zorganizowane przez portal www.astma-katar.pl przy współudziale Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w ramach kampanii „Wyprzedź jesienny atak astmy”.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wysoka frekwencja oraz zakończenie rejestracji już na tydzień przed ich rozpoczęciem. Na rodziców czekali eksperci – lekarze z wieloletnim doświadczeniem – prof. Rafał Pawliczak z Katedry Immunologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Teresa Marek-Szydłowska z Oddziału Pediatrii i Poradni Pulmonologicznej Szpitala MSWiA w Krakowie oraz dr n. med. Agnieszka Krauze z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Działdowskiej w Warszawie.

Według szacunkowych danych w naszym kraju na astmę choruje około miliona dzieci. W dużych miastach nawet co piąte dziecko cierpi na astmę oskrzelową, zaś ten odsetek systematycznie się zwiększa. Niestety ponad 70% małych chorych ma źle rozpoznaną chorobę i nie jest leczona właściwie. Mylenie astmy z ciężkim przeziębieniem lub zwykłą zadyszką jest ciągle powszechne i utrudnia przeciwdziałanie rozwojowi astmy. We wrześniu ma miejsce 20-25% z całorocznej liczby hospitalizacji dzieci chorych na astmę. Wieloletnie badania epidemiologiczne wskazują, że “jesienna epidemia astmy” zaczyna się w 38 tygodniu roku. Dzieci z astmą częściej trafiają wówczas do lekarza z powodu zaostrzeń choroby. Ich przyczyną mogą być infekcje wirusowe, ekspozycja na alergeny oraz przerwy w podawaniu leków przeciwastmatycznych podczas wakacji. Dlatego rodzice powinni zgłaszać się z dziećmi do lekarza, aby jak najszybciej otrzymać skuteczne leczenie pozwalające uniknąć nasilenia choroby.

Rodzice to podstawowa grupa docelowa takich warsztatów. To właśnie oni mogą wcześnie wysunąć podejrzenie choroby alergicznej lub astmy gdyż to właśnie oni pierwsi obserwują zachowanie i dolegliwości dziecka. Ciężkie i częste infekcje dróg oddechowych, świszczący oddech, uczucie duszności powinny być sygnałem alarmowym dla rodziców, że ich dziecku dolega nie zwykłe przeziębienie, lecz być może astma. Im wcześniejsze rozpoznanie astmy tym lepsza nad nią kontrola i jakość życia młodego pacjenta – mówi prof. Piotr Kuna – Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Istotną rolę w leczeniu dzieci odgrywa przebieg wizyty lekarskiej – bowiem to właśnie na rodzicach leży odpowiedzialność za prawidłowe przekazanie lekarzowi historii i przebiegu choroby dziecka. Fakt, iż astma jest chorobą o bardzo zindywidualizowanym przebiegu, wymaga dla prawidłowego jej leczenia zdobycia jak największej liczby danych o jej objawach. Mały pacjent często nie zawsze umie opisać charakter i objawy swojej astmy, stąd też rodzice są dla lekarza pierwszym źródłem informacji o tej chorobie – mówi prof. Rafał Pawliczak – jeden z ekspertów warsztatów.

Warsztaty dla rodziców były także doskonałą okazją do rozprawienia się z mitami dotyczącymi astmy. Eksperci udowodnili nieprawdziwość tezy o uzależnieniu lekami przeciwastmatycznymi, wskazano także wady ograniczania aktywności i ruchu dziecka, którego brak przynosi tylko pogorszenie stanu małego astmatyka oraz przedstawiono negatywne strony nieleczenia astmy w przypadku braku jej objawów.