Na skrzyżowaniach badań, praktyki i edukacji – Kongres EAACI 2012

Na skrzyżowaniach badań, praktyki i edukacji – Kongres EAACI 2012

W ubiegłą środę zakończył się Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) „Na skrzyżowaniach badań, praktyki i edukacji”. Kongres odbywał się w szwajcarskiej Genewie w dniach 16-20 czerwca 2012 r.

W Kongresie wzięło udział blisko 7000 uczestników – mimo, że jest to Kongres największej europejskiej organizacji alergologicznej, to uczestniczyli w nim specjaliści z obu Ameryk, Afryki, Azji, a nawet wyspowych państw Pacyfiku. Świadczy to o znaczeniu i prestiżu jakim cieszy się coroczne spotkanie EAACI w świecie medycyny. Liczna grupa reprezentantów polskiej alergologii była obecna w trakcie Kongresu jako wykładowcy – wśród nich prof. B. Rogala, prof. B. Samoliński, prof. P. Kuna, prof. M. Jutel, prof. C. Kowalewski, prof. H. Szajewska, prof. R. Śpiewak, prof. J. Walusiak-Skorupa, dr hab. M. Niedoszytko, dr E. Bogacka, dr E. Cichocka-Jarosz, dr A. Groblewska oraz dr M. Kurowski. Ponad 100 prac plakatowych i prezentacji zostało przygotowanych przez Polaków.

Kongres EAACI to wielka różnorodność tematów stricte alergologicznych oraz z pogranicza laryngologii, dermatologii, pediatrii czy pulmonologii. Szeroko komentowane były badania wskazujące na to, że mniej niż 50% dzieci kontroluje swoją astmę mimo dostępnego leczenia. Podobnie duże zainteresowanie wzbudziły dane wskazujące na to, że w ciągu 10 lat podwoiła się liczba osób z alergią na pokarmy. Z uwagą odnoszono się do doniesień, które wprowadzają tematykę alergologiczną do polityki zdrowotnej Unii Europejskiej – wśród nich warto zauważyć wykład prof. B. Samolińskiego, który przedstawił efekty polskiej prezydencji w UE w tym zakresie.

Wśród licznych wydarzeń Kongresu EAACI należy wspomnieć o sesji bezpośrednio związanej z polską alergologią, jaką była sesja plenarna „Promoting provocation tests as a core activity of the allergist” poświęcona pamięci zmarłego w tym roku wybitnego Uczonego, prof. Andrzeja Szczeklika. W jej trakcie przedstawiono krótko sylwetkę i życiorys tego wielkiego Naukowca oraz oddano hołd jego osiągnięciom.

Tegoroczny Kongres EAACI obejmował również wybór nowego Prezydenta tej organizacji – głosami członków EAACI został nim prof. Nikos Papadopoulos z Grecji. Prof. Nikos Papadopoulos obejmie władzę podczas następnego Kongresu EAACI, który odbędzie się Mediolanie w dniach 22-26 czerwca 2013 r. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż Kongres EAACI zostanie zorganizowany wspólnie z Kongresem Światowej Organizacji Alergii (WAO).

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z Kongresu EAACI na stronie PTA: http://www.pta.med.pl/galeria/eaaci-2012-geneva oraz na stronie EAACI: http://www.eventfotografen.ch/html/eaaci-2012.html