Food Allergy and Anaphylaxis Meeting w Nicei, 7-9 lutego 2013

Food Allergy and Anaphylaxis Meeting w Nicei, 7-9 lutego 2013

Pod auspicjami Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii w Nicei w dniach 7-9 lutego 2013 r. odbędzie się Food Allergy and Anaphylaxis Meeting. Jest to organizowane od 2011 roku spotkanie dedykowane problemom alergii pokarmowych, które stają się w coraz większym stopniu wyzwaniem dla współczesnej alergologii jak i całej medycyny. Alergie pokarmowe są bowiem niezwykle niebezpieczne, gdyż spożycie alergenu przez osobę uczuloną może wywołać anafilaksję, która w konsekwencji może doprowadzić do śmierci.

Program spotkania jest przeznaczony dla szerokiego kręgu osób stykających się z problemem alergii pokarmowych – od lekarzy-specjalistów (alergologów, pediatrów, itp.), poprzez przedstawicieli korporacji produkujących żywność, kończąc na organizacjach pacjenckich. Pierwszy dzień spotkania zostanie poświęcony immunoterapii podjęzykowej jako nowej metodzie kontroli i zapobiegania negatywnym skutkom alergii pokarmowych. W spotkaniu wezmą udział najwybitniejsi alergolodzy z Europy i świata, m.in. prof. Cezmi Akdis, prof.Nikos Papadopoulos, prof. Antonella Muraro czy prof. Hanna Szajewska.

Zapraszamy także do udziału w II Sympozjum Alergii na Pokarmy „Standardy w Alergii na Pokarmy 2013”, które odbędzie się w dniach 15-16 marca 2013 r. w Bydgoszczy. Sympozjum jest jedynym spotkaniem poświęconym problemom alergii pokarmowych oraz chorób powiązanych, które odbywa się w Polsce. Weźmie w nim udział grupa ekspertów w zakresie chorób alergicznych wraz z prof. Anną Nowak-Węgrzyn – wykładowczynią także na Food Allergy and Anaphylaxis Meeting w Nicei. Szczegóły dotyczące Sympozjum dostępne są na stronie internetowej: www.sympozjumanp.pl