Zmarł Profesor Edward Zawisza

Zmarł Profesor Edward Zawisza

   Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 77 lat zmarł Prof. Edward Zawisza – wybitny laryngolog i alergolog, wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń lekarzy. 
 
   Prof. Edward Zawisza to jeden z prekursorów polskiej alergologii. Położył ogromne zasługi na rzecz jej instytucjonalnego rozwoju, a także nowoczesnej diagnostyki i terapii chorób alergicznych. Do jego największych osiągnięć naukowych należą badania nad zjawiskami immunologicznymi w chorobach górnych dróg oddechowych, swoista terapia alergenowa, epidemiologii pyłkowic, klasyfikacja nieżytów nosa czy astmy siennej. Warto także wspomnieć niezwykle istotną działalność popularyzatorską Prof. Edwarda Zawiszy, który był jednym z pierwszych autorów kalendarzy pylenia. Z Jego porad i informacji w tym zakresie korzystało wielu Polaków.

   Prof. Edward Zawisza był jednym z najważniejszych organizatorów polskiej alergologii. Był wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przez kilka kadencji. Po prof. Bogdanie Romańskim pełnił funkcję Konsultanta krajowego ds. Alergologii w latach 1994-2001. Dzięki m.in. jego staraniom w tych latach alergologia jest jedną z najbardziej dynamicznych i dobrze zorganizowanych specjalizacji w Europie.

   Polskie Towarzystwo Alergologiczne wiele zawdzięcza pracy Prof. Edwarda Zawiszy – dzięki Jego staraniom i zaangażowaniu pokolenia alergologów mogły oraz mogą prowadzić praktykę lekarską na najwyższym światowym poziomie.
Rodzinie i bliskim Prof. Edwarda Zawiszy składamy wyrazy współczucia.

Pogrzeb Prof. Edwarda Zawiszy odbędzie się 30 sierpnia 2017r. o godz. 12.00 – Kaplica A Cmentarza Północnego na Wółce Węglowej (ul. Wóycickiego 14) w Warszawie

W imieniu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Prof. Zbigniew Bartuzi
Prezydent

22 kwietnia 2020 roku spotykamy się na XII Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, która odbywa się pod hasłem „Alergologia w laboratorium, klinice i gabinecie”.

X