AAAAI/WAO Joint Congress, 2-5 marca 2018

AAAAI/WAO Joint Congress, 2-5 marca 2018

W dniach 2-5 marca 2018 roku w Orlando na Florydzie odbył się jeden z największych światowych kongresów alergologicznych organizowany przez American Academy of Allergy, Asthma, and Immunology oraz World Allergy Organization. Było to pierwsze wspólne spotkanie naukowe tych organizacji.

 

Głównym tematem Kongresu był wpływ globalnych zmian środowiskowych na powstawanie i rozwój chorób alergicznych, a także chorób dróg oddechowych. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 44% przypadków astmy na świecie jest spowodowane właśnie czynnikami środowiskowymi, zaś każdego roku ponad 5,5 miliona ludzi umiera zbyt wcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Jest to problem, który jest jak najbardziej aktualny i dotkliwy także w Polsce.

Dlatego też szczególny nacisk w trakcie Kongresu został położony na wpływ otaczającego nas środowiska, zanieczyszczeń powietrza oraz genów na powstawanie i rozwój chorób alergicznych. Wiele kluczowych sesji Kongresu poruszało temat PM 2.5, pestycydów czy ocieplenia klimatu jako czynników prowadzących do stanów zapalnych, alergii czy chorób dróg oddechowych. Nie zabrakło także innych interesujących każdego alergologa tematów – m.in. alergii na pokarmy, immunoterapii czy alergii skórnych. Wiele uwagi poświęcono także zagadnieniom anafilaksji, testów alergicznych czy alergii u najmłodszych. W ciągu 4 dni Kongresu poruszono niemal każde zagadnienie współczesnej alergologii dla kilku tysięcy uczestników tego wydarzenia.

Podczas Kongresu odbyło się także House of Delegates WAO, w którym brali udział m.in.: Prezydent PTA – prof. Zbigniew Bartuzi oraz Prezydenta PTA w latach 2009-2012 – prof. Barbara Rogala. W trakcie tego spotkania z udziałem reprezentantów polskiej medycyny, omawiano przyszłość światowej alergologii oraz plany konferencji alergologicznych o randze międzynarodowej. Ponadto dokonano wyboru nowych władz WAO – Prezydentem tej organizacji został prof. Ignacio J. Ansotegui z Hiszpanii, zaś nowym Prezydentem-Elektem – prof. Motohiro Ebisawa z Japonii.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że pod hasłem „Alergia i środowisko” odbędzie się także XIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (26-29 września 2018 r., Mikołajki). Gorąco zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu – więcej informacji o rejestracji, zgłaszaniu abstraktów oraz miejscu Kongresu znajdą Państwo na tej stronie internetowej –  http://kongres2018.szkoleniapta.pl/

8 maja 2019 roku spotykamy się na XI Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, która odbywa się pod hasłem „Alergia – zapobiegam, kontroluję, leczę”.