Newsletter PTA [20.04.2018]

Newsletter PTA [20.04.2018]

Aktualności

Światowy Tydzień Alergii 2018 – więcej o atopowym zapaleniu skóry. Weź udział w seminarium internetowym.

Światowa Organizacja Alergologiczna (WAO) wraz z jej stowarzyszeniami członkowskimi organizuje w dniach 22-28 kwietnia 2018 r. Światowy Tydzień Alergii. Tematem tego wydarzenia jest Atopowe Zapalenie Skóry (AZS).

Atopowe zapalenie skóry, określane również jako wyprysk atopowy, jest najczęstszą przewlekłą zapalną chorobą skóry i charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą. Dotyczy wszystkich grup wiekowych, ale najczęściej rozpoczyna się u niemowląt i dzieci przed 5 rokiem życia. Ogólna częstość atopowego zapalenia skóry wynosi 2-5%, a około 15% u dzieci i młodych dorosłych.

AZS może wiązać się z naturalnym rozwojem chorób alergicznych, które często rozpoczynają się na początku życia, zwanym marszem atopowym. Często wiąże się z innymi schorzeniami alergicznymi, takimi jak alergia pokarmowa, katar sienny i astma u osób, które mają nadwrażliwość alergiczną lub atopię.

Ze względu na rolę, jaką alergia może odgrywać w atopowym zapaleniu skóry, ważne jest, aby uzyskać dokładną diagnozę i otrzymać opiekę od alergologa lub dermatologa. U większości osób atopowych często obserwujemy atopowe zapalenie skóry w pierwszych miesiącach i latach życia. Wczesna interwencja może pomóc w zapobieganiu lub modyfikowaniu marszu atopowego.

Podczas Światowego Tygodnia Alergii 2018 eksperci Światowej Organizacji Alergii planują przekazywać informacje zarówno społeczeństwu, jak i lekarzom o atopowym zapaleniu skóry, koncentrując się na optymalnej opiece nad pacjentem, ale także dotykając aspektów ekonomicznych tej choroby. Atopowe zapalenie skóry jest ważnym problemem zdrowia publicznego ze względu na jego wpływ na jakość życia i obciążenia społeczno-ekonomiczne związane z tą chorobą.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne zaprasza do udziału w seminarium internetowym, które odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 15.00 czasu polskiego. Tematy seminarium będą obejmować diagnostykę, opcje leczenia, w tym nowe terapie, związek z alergią pokarmową i marszem atopowym oraz znaczenie pielęgnacji skóry w AZS. W seminarium wezmą udział najwybitniejsi światowi eksperci w dziedzinie diagnozy i terapii atopowego zapalenia skóry – m.in. prof. Elham Hossny, prof. Torsten Zuberbier czy prof. Motohiro Ebisawa. Szczegóły znajdują się pod adresem internetowym – https://www.pathlms.com/wao/courses/6968/webinars/3387.

Więcej na temat Światowego Tygodnia Alergii oraz atopowego zapalenia skóry na stronie World Allergy Organization – http://www.worldallergy.org/resources/world-allergy/world-allergy-week-2018.

 

Program X Koferencji Szkoleniowej PTA

Zostały już tylko 2 tygodnie do spotkania na X Konferencji Szkoleniowej PTA. 9-12 maja spotykamy się w Wiśle. Zobacz program jaki przygotowaliśmy.

konferencja2018.szkoleniapta.pl/program/

 

Światowy Dzień Astmy i Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii – Warsztaty dla dziennikarzy z udziałem ekspertów PTA

Z okazji Światowego Dnia Astmy oraz Międzynarodowego Dnia Astmy i Alergii, w dniu 25 kwietnia w Warszawie odbędą się warsztaty naukowo-edukacyjne dla dziennikarzy. Program spotkania obejmuje m.in. wystąpienia prof. Z. Bartuzi, prof. M. Kulusa, prof. M. Kupczyka, a także Konsultanta krajowego w dziedzinie alergologii – prof. K. Jahnz-Różyk oraz dr P. Dąbrowieckiego. Warsztaty organizuje Stowarzyszenie “Dziennikarze dla Zdrowia”.

Program: https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/Program-QVM-Astma-25-kwietnia-2018.pdf

Aplikacja mobilna – przewodnik uczestnika X Konferencji Szkoleniowej

Jeśli wybierasz się na organizowaną przez nas X Jubileuszową Konferencję Szkoleniową to zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji mobilnej KS PTA, która stanowi podręczny przewodnik uczestnika X Konferencji Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w Wiśle.

Aplikacja zawiera nie tylko program oraz szereg niezbędnych informacji organizacyjnych dotyczących lokalizacji, możliwości zakwaterowania i dojazdu, ale pozwala także na udział w głosowaniach, zadawanie pytań wykładowcom oraz ocenianie sesji.

Aplikacja dostępna jest w sklepach: AppStore, Google Play oraz Windows Phone Store. Przeznaczona jest dla użytkowników z systemami:
• iOS 7.1 i wyżej (iPhone) https://itunes.apple.com/ag/app/ks-pta/id1318648129?mt=8
• Android 2.3.3 i wyżej (np. Samsung Galaxy, Sony Xperia, HTC One itp.) https://play.google.com/store/apps/details…
• Windows Phone 7 i wyżej (np. Nokia Lumia, HTC Windows Phone, Samsung ATIV itp.) https://www.microsoft.com/pl-pl/store/p/ks-pta/9ppnd7zfds4j