Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

z wieloma sukcesami i osiągnięciami w obszarze alergologii, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej, wkroczyliśmy w czterdziestolecie działalności naszego Towarzysta. Jest mi niezmiernie miło, że moja prezydentura wpisała się właśnie w ten jubileusz. Jednak jeszcze większą dumą napawa mnie fakt, że mogłem wielokrotnie z podziwem i uznaniem obserwować zaangażowanie i pasję moich poprzedników. Nie ukrywam, że były to bardzo inspirujące doświadczenia.

Niektórzy z Państwa na pewno pamiętają, w jak trudnym czasie powstawało Towarzystwo. Jednak w kontrze do tych trudności stała silna chęć stworzenia organizacji integrującej nasze środowisko. W efekcie 15 listopada 1982 roku rozpoczęliśmy oficjalną działalność, stawiając na edukowanie i budowanie świadomości chorób alergologicznych. Sukcesywne dążenie do wzmacniania struktur Towarzystwa, tworzenie wartościowej oferty edukacyjnej, nawiązywanie współpracy z międzynarodowym środowiskiem, to cele, które realizowaliśmy wówczas, ale kontynuujemy je również obecnie. Bezsprzecznie mamy to szczęście, że każdy z dotychczasowych Prezydentów doskonale rozumiał rolę PTA, stawał się naturalnym kontynuatorem obranego kierunku rozwoju, a zarazem architektem pozytywnych zmian. To doprowadziło nas do miejsca, w którym obecnie jesteśmy oraz do pozycji, jaką zajmujemy jako Towarzystwo w Polsce i na Świecie.

Nie mogę pominąć faktu, że rozwój i osiągnięta siła Towarzystwa nie byłyby możliwe, gdyby nie Państwa zaangażowanie, wsparcie oraz doświadczenie. Widzimy je zarówno w codziennej pracy, ale także podczas różnego rodzaju wydarzeń, w ramach których reprezentują Państwo PTA.

Zdarza się, że mamy różne poglądy, nieco odmienny charakter pracy, ale jest jedna kwestia wspólna dla nas wszystkich, a mianowicie nasi pacjenci. To właśnie dla nich przez te wszystkie lata podnosimy swoje kwalifikacje, organizujemy i angażujemy się w kampanie nagłaśniając ważne z punktu widzenia alergologii problemy, prowadzimy dyskurs z decydentami. Osiągnęliśmy to dzięki ewolucji Towarzystawa, otwieraniu się na nowe możliwości oraz przede wszystkim racjonalnemu podejściu do wielu kwestii. Za to wszystko serdecznie Państwu dziękuję w imieniu własnym i całego Zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Drodzy Państwo, patrząc w przyszłość zacytuję Henrego Forda, który mówił, że

Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.

Życzę nam wszystkim ciągłych sukcesów, ponieważ dwa pierwsze czynniki – w moim odczuciu – mamy dawno spełnione.

Z poważaniem,
prof. Maciej Kupczyk
Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego