Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego dotyczące kwalifikacji osób z alergią i anafilaksją do szczepienia przeciw COVID-19

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Alergologicznego dotyczące kwalifikacji osób z alergią i anafilaksją do szczepienia przeciw COVID-19

Zapraszamy do zapoznania się z „Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Alergologicznego dotyczącymi kwalifikacji osób z alergią i anafilaksją do szczepienia przeciw COVID-19”, które ukazały się na łamach „Alergologii Polskiej”.

Jest to najnowszy dokument przygotowany przez ekspertów PTA, zawierający procedury zarówno dla lekarzy kwalifikujących do szczepień przeciw COVID-19 niebędących alergologami, jak i dla alergologów konsultujących pacjentów z wywiadem przebytej anafilaksji lub ciężkiego (niekontrolowanego) przebiegu chorób alergicznych i astmy szczepionych przeciw COVID-19.

Anafilaksja związana ze szczepieniem na COVID-19: stanowisko Światowej Organizacji Alergii

Kwalifikacja do szczepienia przeciwko COVID-19 budzi wciąż wiele wątpliwości, zwłaszcza u pacjentów z wywiadem ciężkich reakcji alergicznych. Reakcje niepożądane zdarzają się względnie często, jednak w ogromnej większości związane są z odpowiedzią immunologiczną wywołaną samą szczepionką, a nie z reakcją alergiczną.

W związku z trwającą globalną inicjatywą szczepień, Światowa Organizacja Alergii opublikowała stanowisko dotyczące anafilaksji po szczepieniu przeciwko COVID-19. Omówiono w nim aktualne piśmiennictwo i stan wiedzy na temat potencjalnych przyczyn anafilaksji po szczepionkach opartych na mRNA, oraz propozycję postępowania przy kwalifikacji pacjentów z grup ryzyka.

Najbardziej podejrzanymi o wywoływanie ciężkich reakcji alergicznych składnikami stosowanych obecnie szczepionek pozostają glikol polietylenowy i polisorbat 80, dlatego w algorytmie kwalifikacji pacjenta z wywiadem anafilaksji skupiono się na tych substancjach. Za bezwzględne przeciwskazanie do szczepienia uznano jedynie potwierdzoną wcześniejszą reakcję anafilaktyczną po tej samej, lub innej szczepionce opartej na mRNA, lub jednym z jej składników. Warte uwagi jest również to, że zgodnie ze stanowiskiem wywiad ciężkich reakcji alergicznych po kontakcie z jadem owadów błonkoskrzydłych lub lekami, alergie wziewne czy miejscowe reakcje po innych szczepieniach nie stanowią przeciwskazań do szczepienia, a wskazana jest jedynie nieco dłuższa, 30-minutowa obserwacja po podaniu.

Stanowisko znaleźć można w otwartym dostępie na stronie oficjalnego periodyku Światowej Organizacji Alergii:

COVID-19 vaccine-associated anaphylaxis: A statement of the World Allergy Organization Anaphylaxis Committee

High levels of anxiety during the COVID-19 pandemic as a risk factor of clinical worsening in patients with severe asthma

Zapraszamy do lektury artykułu High levels of anxiety during the COVID-19 pandemic as a risk factor of clinical worsening in patients with severe asthma, autorstwa Piotra Łacwika, Doroty Szydłowskiej, Macieja Kupczyka, Cezarego Pałczyńskiego i Piotra Kuny, który ukazał się na łamach The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice – https://authors.elsevier.com/c/1cUu87tEbbFPSx

 

Rekomendacje Zespołu Ekspertów pod kierunkiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA (Comirnaty) dla Lekarzy kwalifikujących do szczepienia i dla Konsultantów Alergologów

Zapraszamy do zapoznania się z “Rekomendacjami Zespołu Ekspertów pod kierunkiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii dotyczącymi szczepienia przeciwko COVID-19 szczepionką mRNA (Comirnaty) dla Lekarzy kwalifikujących do szczepienia i dla Konsultantów Alergologów”

https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/Jahnz-Różyk-rekomendacje-szczepienia-COVID19-alergie-28.12.2020.pdf

 

Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie alergologii

w sprawie prowadzenia swoistej immunoterapii alergenowej

Webinaria

Jeśli chcą Państwo posłuchać wykładów i dyskusji ekspertów nt. postępowania z pacjentem alergicznym w dobie pandemii COVID-19, to zapraszamy do specjalnej strefy webinariów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego: https://m.pta.med.pl/

Światowy Tydzień Alergii 2020

28 czerwca rozpocznie się kolejny Światowy Tydzień Alergii – coroczna inicjatywa Światowej Organizacji Alergii (The World Allergy Organization – WAO). Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie opieka alergologiczna w czasie pandemii COVID-19.

Celem Światowego Tygodnia Alergii jest szerzenie wiedzy i edukacja na temat roli i istotności optymalnej kontroli chorób alergicznych. Alergie i COVID-19 mogą dawać często podobne objawy, dlatego zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej skuteczne rozpoznawanie i prowadzenie pacjentów z alergicznym nieżytem nosa i astmą wydaje się szczególnie ważne.

W dniach 28.06-04.07 na stronie www.worldallergyweek.org będzie można znaleźć przygotowane przez światowych ekspertów materiały, takie jak infografiki, wykłady czy artykuły, skierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentów. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie prowadzone na żywo przez czołowych ekspertów WAO webinarium z dyskusją i możliwością zadawania pytań. Webinarium rozpocznie się 2 lipca o godz. 14:00 czasu polskiego.

COVID-19 & Allergy Information Sheet (PDF)

World Allergy Week 2020 Physician Brief (PDF)

Stanowisko grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

w sprawie postępowania u chorych na astmę i choroby alergiczne

w okresie pandemii SARS-CoV-2 aktualizacja 01.06.2020 r.

Przeczytaj najnowszy dokument zawierający najbardziej aktualne wytyczne i wskazówki postępowania z pacjentami alergicznymi w obecnej sytuacji pandemicznej. Zawiera on przegląd procedur alergologicznych i rekomendacje związane z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz chorobą COVID-19. 

PTA-COVID19-Stanowisko-aktualizacja 01.06.20.pdf

COVID-19 wytyczne dla pacjentów chorych na astmę

Polskie Towarzystwo Alergologiczne wspiera pacjentów w tym trudnym czasie – dla chorych z astmą przygotowaliśmy krótką ilustrowaną broszurę z podstawowymi informacjami jak radzić sobie w czasie pandemii COVID-19.

Zapraszamy do pobrania broszury oraz jej stosowania – przez siebie i swoich bliskich z astmą!

Zalecenia GINA dotyczące postępowania z chorymi

na astmę w trakcie pandemii COVID-19

W związku z rozwijającą się pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, stajemy codziennie w obliczu nowych wyzwań klinicznych, związanych z prowadzeniem naszych pacjentów w tym trudnym dla całego systemu opieki zdrowotnej okresie.

Zachęcamy niezmiennie do uważnego śledzenia na bieżąco informacji i wytycznych, publikowanych w źródłach zebranych na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego poświęconej COVID-19.

Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na opublikowane w ostatnich dniach, krótkie rekomendacje grupy ekspertów GINA. Podkreślono w nich, że często powtarzana, również w mediach, informacja na temat konieczności unika glikokortykosteroidów w trakcie pandemii COVID-19 nie dotyczy glikokortykosteroidów wziewnych, a jedynie systemowych. Pacjenci z astmą powinni kontynuować przyjmowanie wziewnych glikokortykosteroidów w niezmienionych dawkach, a także kontynuować stosowanie doustnych sterydów, jeśli specjalista uzna to za konieczne z perspektywy leczenia astmy.

Ponadto w odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania, eksperci GINA zalecają, unikanie, w miarę możliwości, stosowania nebulizatorów w leczeniu ostrych ataków astmy, ze względu na potencjalne ryzyko rozsiewania wirusa. Wskazują jednocześnie na inhalatory ciśnieniowe pMDI ze w połączeniu ze spacerem jako preferowaną metodę podaży leków wziewnych w zaostrzeniu.

Eksperci zalecają również kontynuację leczenia sterydami nosowymi u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa oraz odstąpienie od wykonywania rutynowych badań spirometrycznych, z wyjątkiem sytuacji kiedy są absolutnie konieczne.

https://ginasthma.org/recommendations-for-inhaled-asthma-controller-medications/

https://ginasthma.org/covid-19-gina-answers-to-frequently-asked-questions-on-asthma-management/

 

Koronawirus (SARS-CoV-2) i astma

Opierając się na opracowaniu National Asthma Council Australia, przygotowaliśmy krótkie wytyczne dla pacjentów chorych na astmę.

W miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, ważne jest, aby osoby z astmą utrzymywały dobrą kontrolę astmy i postępowały zgodnie z zaleceniami służby zdrowia.

Proponujemy następujące kroki:

 • Przyjmuj leki zgodnie z zaleceniami, sprawdź, czy prawidłowo używasz inhalatora i komory inhalacyjnej.
 • Używaj inhalatora z komorą inhalacyjną, aby uzyskać jak najwyższą efektywność leków. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat unikania stosowania nebulizatorów, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji dróg oddechowych na inne osoby.
 • Upewnij się, że masz wystarczającą ilość leków przez miesiąc, ale nie gromadź ich więcej niż potrzebujesz. Jeśli masz niedobory leków, zadzwoń do aptek, aby sprawdzić, które mają zapasy, ponieważ mogą się różnić w zależności od lokalizacji.
 • Odpoczywaj i utrzymuj zdrowy styl życia.
 • Zachowaj szczególną ostrożność w nadchodzącym sezonie grypowym, ponieważ infekcje dróg oddechowych, w tym przeziębienia i grypa, mogą wywoływać nawroty astmy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o szczepieniu przeciw grypie.
 • Aby uchronić się przed infekcją, zachowuj dystans społeczny, zgodnie z zaleceniami władz. Praktykuj dobrą higienę, która obejmuje mycie rąk często mydłem i wodą, chusteczką higieniczną i zakrywanie ust podczas kaszlu lub kichania.
 • W razie potrzeby skorzystaj z eporad zdrowotnych.
 • Stosuj się do przepisów o kwarantannie.
 • Osoby w wieku 60 lat i starsze, z wcześniej występującymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca, choroby serca i choroby płuc, są szczególnie narażone na COVID-19. Dzieci rzadko mają ciężkie objawy po zakażeniu, a może nawet rzadziej chorują, ale to nie znaczy, że niemowlęta, małe dzieci i nastolatki nie są nosicielami.
 • W przypadku złego samopoczucia spowodowanego COVID-19, należy nadal przyjmować regularnie leki zapobiegające astmie. Sterydy doustne (ogólnoustrojowe) należy przyjmować tylko wtedy, gdy zalecił to lekarz. Leki te działają na całe ciało, a nie tylko na płuca i mogą spowalniać powrót do zdrowia po wirusie. Porozmawiaj z lekarzem przed odstawieniem jakichkolwiek leków.
 • Jeśli musisz iść do szpitala, weź ze sobą leki i komorę inhalacyjną.

Alergie a koronawirus

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem opublikowanym na portalu TVP.
Prof. Marek Jutel odpowiada na pytania: Alergie a koronawirus

https://wroclaw.tvp.pl/47218555/alergie-a-koronawirus-prof-jutel-osoby-z-objawami-astmy-narazone-bardziej

 

Lista polecanych serwisów

Poniżej prezentujemy listę polecanych serwisów internetowych, gdzie regularnie publikowane są rzetelne informacje na temat trwającej pandemii.

Obecnie szczególną uwagę zwracają anglojęzyczne źródła. Światowa Organizacja zdrowia, New England Journal of Medicine i wydawnictwo Elsevier stworzyły dedykowane serwisy poświęcone aspektom prewencji, rozpoznawania i leczenia COVID-19. Ponadto zarówno Europejska, jak i Amerykańska Agencja Kontroli i Prewencji regularnie publikują aktualne informacje i rekomendacje.

Serwis UpToDate stworzył listę zebranych międzynarodowych i lokalnych wytycznych dotyczących koronawirusa, którą regularnie aktualizuje. Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii również stworzyła serwis poświęcony opiece nad alergikami w czasie pandemii COVID-19.

Strony polskojęzyczne:

Główny inspektorat sanitarny- aktualności
https://gis.gov.pl/kategoria/a…

Strona oficjalnej rządowej kampanii społecznej na temat COVID-19
https://www.gov.pl/web/koronaw…

Aktualne komunikaty Ministerstwa Zdrowia
https://www.gov.pl/web/zdrowie…

Aktualności centrali Narodowego Funduszu Zdrowia
https://www.nfz.gov.pl/aktualn…

POLSKIE TOWARZYSTWO EPIDEMIOLOGÓW I LEKARZY CHORÓB ZAKAŹNYCH
http://www.pteilchz.org.pl/

Strony angielskojęzyczne:

Amerykańska Akademia Alergii, Astmy i Immunologii- Materiały dla specjalistów alergologii i immunologii w trakcie pandemii COVID-19:
https://education.aaaai.org/re…

New England Journal of Medicine- Sekcja publikacji poświęconych COVID-19
https://www.nejm.org/coronavir…

Elsevier: Novel Coronavirus Information Center​
https://www.elsevier.com/conne…

World Health Organization- Coronavirus
https://www.who.int/emergencie…

Światowa Organizacja Zdrowia- darmowy kurs online leczenia ciężkich zaburzeń oddychania, z uwzględnieniem postępowania w COVID-19
https://openwho.org/courses/se…

UpToDate- lista linków do światowych wytycznych dot. COVID-19
https://www.uptodate.com/conte…

European Respiratory Society – materiały poświęcone COVID-19
https://www.ersnet.org/the-society/news/novel-coronavirus-outbreak…

Center for Disease Control and Prevention
https://www.cdc.gov/coronaviru…

European Centre for Disease Prevention and Control
https://www.ecdc.europa.eu/en/coronavirus…

Wiley Library- Najnowsze artykuły dot. COVID-19
https://novel-coronavirus.onlinelibrary.wiley.com/

ATSJournal
https://www.atsjournals.org/page/ajrccm/collections/COVID-19

TheLancet
https://www.thelancet.com/coronavirus

EAACI
https://www.eaaci.org/4702

Cochrane database
https://www.cochrane.org/coronavirus-covid-19-cochrane-resources-and-news

JAMA Network
https://jamanetwork.com/journals/jama/pages/coronavirus-alert

Science
https://www.sciencemag.org/collections/coronavirus

The Lancet
https://www.thelancet.com/coronavirus

JACI
https://www.jacionline.org/content/collection_covid19

JACI- In Practrice
https://www.jaci-inpractice.org/covid-19

EAACI PAtients
https://patients.eaaci.org/coronavirus-infection-and-asthma-what-do-we-know/