Już w najbliższą niedzielę rozpocznie się kolejny Światowy Tydzień Alergii – coroczna inicjatywa Światowej Organizacji Alergii (The World Allergy Organization – WAO). Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie opieka alergologiczna w czasie pandemii COVID-19.

Celem Światowego Tygodnia Alergii jest szerzenie wiedzy i edukacja na temat roli i istotności optymalnej kontroli chorób alergicznych. Alergie i COVID-19 mogą dawać często podobne objawy, dlatego zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej skuteczne rozpoznawanie i prowadzenie pacjentów z alergicznym nieżytem nosa i astmą wydaje się szczególnie ważne.

W dniach 28.06-04.07 na stronie www.worldallergyweek.org będzie można znaleźć przygotowane przez światowych ekspertów materiały, takie jak infografiki, wykłady czy artykuły, skierowane zarówno do lekarzy jak i pacjentów. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie prowadzone na żywo przez czołowych ekspertów WAO webinarium z dyskusją i możliwością zadawania pytań. Webinarium rozpocznie się 2 lipca o godz. 14:00 czasu polskiego.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne również aktywnie wspiera lekarzy i pacjentów w dobie pandemii. Na stronie Towarzystwa prowadzony jest specjalny dział poświęcony informacjom na temat COVID-19, gdzie znaleźć można aktualne, naukowe źródła wiedzy o wirusie, jego rozpoznawaniu i leczeniu. Eksperci Towarzystwa regularnie publikują stanowiska, wytyczne i zalecenia, zarówno dla lekarzy i pacjentów, dotyczące opieki alergologicznej w okresie pandemii SARS-CoV-2. Problemy codziennej praktyki w tym trudnym okresie omawiane są również w trakcie regularnie organizowanych webinarów z udziałem czołowych ekspertów Towarzystwa.