Świadomość anafilaksji i gotowość działania może uratować życie.

ANAPHYLAXIS. Be aware. Be prepared. Save lives. Pod takim hasłem organizowane są tegoroczne obchody Światowego Tygodnia Alergii, który przypada na 13-19 czerwca, a który będzie koncentrował się właśnie na anafilaksji. Niezmiennie inicjatorem Tygodnia jest Światowa Organizacja Alergii (WAO), a lokalnie, działania mające na celu edukowanie i uświadamianie, prowadzi naszego Towarzystwo.

Anafilaksja jest poważną reakcją alergiczną, która pojawia się nagle po ekspozycji na alergeny, najczęściej żywność, leki i jad owadów błonkoskrzydłych. Niestety bez szybkiej reakcji chorego czy też osoby postronnej może zakończyć się śmiercią. Adrenalina jest jedynym lekiem, który może uratować życie, jednak czas na jej podanie jest bardzo ograniczony: w wyniku anafilaksji na pokarmy to mniej niż 30 minut, w przypadku anafilaksji na jad mniej niż 12 minut, a na leki mniej niż 5 minut.

Celem tegorocznego Światowego Tygodnia Alergii jest zwrócenie uwagi mediów i społeczeństwa na zagrożenie, jakim jest anafilaksja, uwrażliwienie społeczeństwa na problem, ale przede wszystkim budowanie świadomości i edukowanie czym jest, kogo dotyczy problem wstrząsu anafilaktycznego oraz jak reagować, będąc w sytuacji wstrząsu lub będąc świadkiem takiego zdarzenia.

Moglibyśmy uratować życie, gdyby każdy nauczył się wczesnych objawów anafilaksji, potrafił je rozpoznać i szybko zareagować – mówi prof. Motohiro Ebisawa, przewodniczący World Allergy Organization.

W myśl temu stwierdzeniu zaplanowaliśmy szereg działań mających na celu dotarcie z przekazami do różnych grup docelowych: lekarzy, farmaceutów, społeczeństwa i mediów. Tak więc o Światowym Tygodniu Alergii i o anafilaksji będzie dużo w mediach zdrowotnych, lifestylowych oraz poradnikowych. Temat będzie również obecny w social mediach PTA, ale również znanych i lubianych influencerów medycznych i nie tylko. Zachęcamy do obserwowania naszego Facebooka, a niebawem i Instagrama.

Wszystkie aktywności będziemy realizowali przy silnym zaangażowaniu ekspertów PTA: prof. Marka Kulusa, prof. Macieja Kupczyka, prof. Joanny Gluck, prof. Radosława Gawlika, prof. Piotra Kuny oraz prof. Pawła Majaka. Serdecznie dziękujemy za chęć dzielenia się wiedzą i budowania świadomego – w kontekście anafilaksji – społeczeństwa.

Aktywności w ramach kampanii

Zapraszamy od obejrzenia rozmowy prof. Piotra Kuny z prof. Anną Wielą-Hojeńską – konsultantem krajowym w dziedzinie farmacji klinicznej.
Materiał ten powstał we współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską z okazji Światowego Tygodnia Alergii 2021.

O anafilaksji, najgroźniejszej postaci alergii, z prof. Piotrem Kuną rozmawiała lek. Joanna Jamroz-Brzeska.

30 minut to czas do wystąpienia niewydolności krążeniowo-oddechowej bezpośrednio zagrażającej życiu w wyniku anafilaksji na pokarmy. Tylko tyle i aż tyle! O alergii pokarmowej, alergiach krzyżowych i anafilaksji w alergii pokarmowej z prof. Pawłem Majakiem rozmawiała Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczna.

Wstrząs anafilaktyczny okiem alergologa, rozmowa z  prof. Radosławem Gawlikiem.

Anafilaksja jest chorobą, która nie ma żadnych norm i jest kompletnie nieprzewidywalna. Jak ją rozpoznać? Co jest jej najczęstszą przyczyną? Jak postępować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?
Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi prof. Radosława Gawlika, koordynatora Światowego Tygodnia Alergii w Polsce z ramienia PTA.

Wywiad prof. P. Kuny dla Polityki Zdrowotnej – Światowy Tydzień Alergii 2021

Dr hab. Joanna Glück o adrenalinie

Za 6 dni rozpoczną się obchody Światowego Tygodnia Alergii. Co z tej okazji przygotowała World Allergy Organization opowiada Prezydent tej organizacji, prof. Motohiro Ebisawa.

Prof. Luciana Tanno z WAO o alergii, anafilaksji i adrenalinie

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi Prezydenta PTA – prof. Marka Kulusa, który przybliży nasze plany skierowania uwagi różnych grup odbiorców na zagrożenie życia i zdrowia jakim jest anafilaksja.

SToP Anaphylaxis

Globalną inicjatywą realizowaną przez World Allergy Organization będzie dwugodzinne webinarium, które odbędzie się 17 czerwca 2021 roku, o godzinie 14:00. Międzynarodowi eksperci w dziedzinie alergii omówią tematy związane z ryzykiem i czynnikami wyzwalającymi, identyfikację, leczenie oraz zapobieganie anafilaksji. Webinar będzie dawał uczestnikom możliwość aktywnego udziału poprzez zadawanie pytań. Zapraszamy w umieniu WAO.

Informacje o webinarium na www.worldallergyweek.org.

https://www.pathlms.com/wao/courses/32573/webinars/22426

Zapraszamy do lektury wywiadu z prof. Radosławem Gawlikiem, który ukazał się na łamach Pulsu Medycyny w ramach organizowanej przez PTA kampanii z okazji Światowego Tygodnia Alergii 2021 

Wywiad z prof. R. Gawlikiem – Puls Medycyny

https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/Puls-Medycyny_str.-37.pdf

Prof. Marek Kulus w serwisie Medexpress.pl o Światowym Tygodniu Alergii 2021 i anafilaksji: https://www.medexpress.pl/wstrzas-anafilaktyczny/81908

https://www.medexpress.pl/wstrzas-anafilaktyczny/81908

Partnerzy kampanii Światowego Tygodnia Alergii 2021